Nettalliansen

  • Skrift
  • Kontakt
  • Logg inn

Rådgivende ingeniører

3. juli 2017 – oppdatert 3. juli 2019, kl. 11:12

Det finnes ca. 300 rådgivende ingeniørvirksomheter i Norge. De er kun prosjekterende, ikke utførende.

Forskrift om elektroforetak og kvalifikasjonskrav for arbeid knyttet til elektriske anlegg og elektrisk utstyr stiller krav til rådgivende virksomheter.

Myndighetskrav

Forskrift om elektroforetak og kvalifikasjonskrav for arbeid til elektriske anlegg og elektrisk utstyr, stiller krav om bruk av kvalifisert personell og registrering i DSBs sentrale register, Elvirksomhetsregisteret.

Helse-, miljø- og sikkerhetsforskriften stiller krav om at virksomheten skal ha et internkontrollsystem.

Spesielle krav til HMS-systemet hos rådgivende ingeniørvirksomheter:

Prosjektering av elektriske anlegg og elektrisk utstyr

  • Virksomheten må ha rutiner som sikrer at det arbeidet/prosjekteringen som de utfører på elektriske anlegg og elektrisk utstyr er etter forskriftenes krav, og egnet for den forutsatte bruken.
  • Dersom virksomheten oppdager feil på det prosjekterte anlegget, skal virksomheten ha et avviksbehandlingssystem som skal behandle slike saker.
  • Virksomheten skal ha rutiner som sørger for at rett dokumentasjon blir overlevert til installatørvirksomheten/anleggseieren i rett tid.

Faglig oppdatering av ansatte

  • Virksomheten skal ha rutiner som sikrer at alle ansatte som prosjekterer/arbeider på elektriske anlegg er kompetente til det arbeidet de utfører. Det betyr at de skal kunne forskrifter og normer som de bygger/vedlikeholder det elektriske anlegget etter.
  • Virksomheten må besitte rett kompetanse både hos de som er ansvarlige for arbeidet og hos de som utfører prosjektering/arbeid på det elektriske anlegget.
  • Virksomheten må ha en oversikt over kompetansen til ansatte, både formell og praktisk kompetanse.
  • Virksomheten skal ha rutiner som sikrer at ansatte får opplæring og at det lages opplæringsplaner i virksomheten.
  • Virksomheten skal ha rutiner som sikrer at innleid arbeidskraft har rett kompetanse og blir gjort kjent med HMS -systemet.

Organisatoriske krav til virksomheten

  • Må sørge for at faglig ansvarlig (FA) er ansatt i full stilling innenfor normalarbeidstiden til virksomheten.
  • Virksomheten må være organisert slik at de som har det faglige ansvaret også reelt kan ivareta sitt ansvar i det daglige virke.

Arbeid på eller ved spenningssatte anlegg

Det kan være aktuelt ved kontroller og målinger i elektriske anlegg i forbindelse med prosjektering.

  • Virksomheten skal ha rutiner som ivaretar at alle ansatte (de som arbeider på elektriske anlegg og utstyr) får årlig opplæring i «fse-forskriften».
  • Virksomheten skal ha oversikt over alle som har fått opplæring i «fse-forskriften».
  • Virksomheten skal ha rutiner for å melde ulykker og uhell vedrørende arbeid på elektriske anlegg.
  • Virksomheten skal ha rutiner for valg av arbeidsmetode og bruk av verneutstyr.
  • Virksomheten skal ha rutiner for bruk og vedlikehold av nødvendig verneutstyr og verktøy i forbindelse med arbeid på elektriske anlegg.

Flere av forskriftene som er underlagt eltilsynsloven stiller krav til hvordan elektriske anlegg og elektrisk utstyr skal være prosjektert og bygget.

Vi anbefaler også informasjon om:

  1. Faglig ansvarlig
  2. 6: Rutiner/instrukser
  3. Registrering
  4. 4: Kartlegg risiko
  5. Nyhetsbladet Elsikkerhet

Elektrisk arbeid

  • Finn elektrofagfolk
  • Samsvarserklæring
  • Hva kan du gjøre selv?
  • Installasjon i egen bolig
  • Bedriftselektriker
  • Instruert personell
  • Elkontroll og termografering
  • Elvirksomhetregisteret
  • Installatører

Elektrisk anlegg

  • Elektrisk anlegg
  • Sikringsskap
  • Jording
  • Overspenning
  • Solceller og plusskunder
  • Smarthjem
  • Elbil

Tips og veiledning

  • Tips og veiledning
  • Vanlige spørsmål
  • Ta elsjekken her
  • Tips når du skal kjøpe bolig
  • Tips når du bygger eller pusser opp
  • Elulykker og strømskader
  • Elsikkerhet for rørleggere
  • Elsikkerhet for eldre

Internkontroll

  • Om internkontroll
  • Internkontroll landbruk
  • Internkontroll elektrovirksomheter
  • Internkontroll elektromedisinsk
  • Oppskrift på internkontroll

Elektrisk utstyr

  • Salg av elektrisk utstyr
  • Kjøp av elektrisk utstyr
  • Bruk av elektrisk utstyr
  • Hvitevarer
  • Belysning
  • Oppvarming
  • Komfyrvakt
  • Skjøteledninger
  • Elektromedisinsk utstyr

Det lokale eltilsyn (DLE)

  • Kontakt Det lokale eltilsyn
  • Om Det lokale eltilsyn
  • Tilsyn med boliger og hytter
  • Tilsyn med virksomheter
  • Tilsyn med elektrovirksomheter
  • Markedskontroll
  • Bekymringsmelding
  • Brannetterforskning
  • Informasjonsarbeid
  • Dokumentarkiv for DLE

Regelverk og publikasjoner

  • Forskrifter
  • Lover
  • Normer og standarder
  • Bolignormen
  • Brannstatistikk
  • Nyhetsbladet Elsikkerhet

Elsikkerhetsportalen

  • Om Elsikkerhetsportalen
  • Presserom
  • Bildebibliotek
Nettalliansen AS
Haakon VII gate 9
0114 Oslo
www.nettalliansen.no
Kontakt ditt nettselskap
Elsikkerhetsportalen er utviklet for Nettalliansen av Elsikkerhet Norge AS. Her finner du all informasjon om elsikkerhet på ett sted.
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media AS – www.hamarmedia.no